راهنمای خرید محافظ صفحه نمایش برای گوشی موبایل و تفاوت گلس مات با براق

با توجه به اینکه هزینه تعویض صفحه نمایش گوشی ها بسیار بالاست، استفاده از محافظ صفحه نمایش یا آنچه در ایران به گلس ( Glass) معروف شده ، برای هر کسی حیاتی است. این هزینه ممکن است صرف نیمی از هزینه کل دستگاه نیاز باشد.البته، اتفاقات معدودی به از کار افتادن کامل نمایشگر منجر می‌شوند، اما احتمال آسیب‌ دیدگی‌های جزیی همانند خط افتادن یا ترک خوردن بسیار بالاست. تنها با استفاده از یک محافظ صفحه نمایش می‌توانید سلامت این بخش مهم را تضمین کنید.در حال حاضر مى توان محافظ هاى صفحه نمایش (یا همان گلس) موجود در بازار را به دو نوع مات و براق تقسیم کرد، این گلس هاى مات و براق در عین ضد خراش و ضد ضربه بودن، کاربرد هاى مختلفى دارند.

گلس هاى براق در مقایسه با گلس هاى مات از وضوح وروشنایى بالاترى برخوردار هستند، زیرا گلس هاى مات مقدارى از کیفیت صفحه نمایش را کاهش میدهند.

بگذارید با یک مثال ساده تفاوت هاى این دو گلس را توضیح دهیم:

فرض کنید دو گوشى یکسان را با دو گلس مات و براق در یک اتاق کنار هم قرار دهیم،خواهیم دید که کیفیت تصاریر در صفحه نمایشگر گلس براق اندکى بالاتر است، حالا اگر این همین دو گوشى را زیر نور خورشید قرار دهیم خواهیم که وضوح تصویر در گلس مات بهتر است و استفاده از گوشى را زیر نور خورشید آسانتر مى کند. زیرا گلس مات ضد تشعشع و بازتاب نور است و از بازتاب نور در صفحه نمایش گوشى جلوگیرى مى کند(anti glare) یعنى شما زیر نور خورشید بدون مشکل مى توانید از گوشى خود استفاده کنید و وضوح تصویر خوبى را هم ببینید.

از به وجود آمدن اثر انگشت و لکه روى گلس خود خسته شده اید؟! گلس مات را امتحان کنید.

اگر شما اغلب اوقات با یک دستمال مشغول تمیز کردن گلس خود هستید، گلی مات براى شما انتخاب مناسبى است، زیرا اثر انگشت و چربى کمترى جذب مى کند و ظاهر جذاب گوشى شما را حفظ مى کند.

علاوه بر این در گلس مات سوایپ کردن صفحه نمایش راحتتر است.

اکنون با یک جمع بندى مشخص میشود که چه گلسى براى چه افرادى مناسب است:

گلس مات براى چه افرادى مناسب است؟!

_افرادى که مدت طولانى از روز را زیر نور خورشید سپرى مى کنند.

_افرادى که خوانایى را نسبت به کیفیت تصویر ترجیح میدهند.

_افرادى که اغلب اوقات نمى توانند( یا نمى خواهند) صفحه نمایش را تمیز کنند.

_افرادى که سوایپ کردن آسان را ترجیح مى دهند.

– افرادى که ظاهر مات گلس را بیشتر مى پسندند.

گلس هاى براق مناسب شماست اگر:

_صفحه نمایش واضح تر و شفاف تر مى خواهید.

_نور صفحه استاندارد را ترجیح میدهید( زیرا گلس هاى مات تا حدودى نور صفحه نمایش را کاهش میدهند).

_اگر شما با گوشى خود فیلم و تصاویر زیاد نگاه میکنید و کیفیت برایتان مهم است.

_ظاهر شفاف گلس را از ظاهر مات بیشتر مى پسندید.

رقابت قدیمی بین صفحات مات و یا صیقلی وجود داشته و هر کاربر بسته به سلیقه خود یکی از آن‌ها را ترجیح می‌دهد. در کل انتخاب بین گلس مات و براق کاملاً بستگى به شما دارد که چه کاربردى را از یک گلس انتظار دارید، زیرا هر کدام از گلس هاى مات و براق داراى مزایایی هستند.